Szürke utcák. Matrica. Minisztérium. Hirdetőoszlop. Plakátok. Rendőrök. Ismeretlen eredetű tócsák. Robogó járművek.
Csak pár dolog, ami eszembe jut, ha elképzelem Budapest utcáit.
Jó, meglehet, hogy ez egy kicsit pesti hangvételű, mivel Budán több a zöld, de az mégsem nyújt annyira emblematikus megélést, mint naplementekor végig csattogni flipflop papucsban a Király utcán.
Átélni, ahogy a nyári napsugarak alig érik el a járda szintjét, miközben az acb galériából épp a sarki lidlibe igyekszel a magasló házak között; mindenhol valami ismeretlen illat kering a levegőben, az ablakból kilógva napoznak a felsőbb emeleten élők, te pedig azon gondolkodsz: vajon most lesz-e polcon abból a már majdnem 2000 Ft-os zabtejből, amit úgy szeretsz?
Mi lehet ennél jobb?
Becsapós kérdés, mivel mi nem akarunk senki ízlésébe belerondítani. Mindenki úgy él, ahogy szeretne, mi azonban szerkesztőségként meguntuk a fővárost.
A végeláthatatlan szürke hónapok betondzsungelben való eltöltése után, a művészeti mező is kicsit megfáradt a környéken. Egymásnak feszülések, botrányok, rangsorok, megnyitók és bezárások. Minden héten 50 esemény amit ha kihagysz, egyenesen repülsz a pikszisből. Kicsit lazítsunk, nézzünk körbe, lassuljunk le, elvégre a fiatalabb generáció már a mindfullness és a lelkibéke javára őrli malmait. Touch some grass, ahogy a mondás tartja.
Ezért mi is útra kelünk, elhagyjuk az itteni közeget és kalandra hívunk titeket is!

Mi történik a budapesti belterjes művészeti közegen kívül? Hogyan épül fel a vidéki intézmények struktúrája? Mit lehet akkor csinálni, ha éppen a nagymamádat látogatod Miskolcon?

Izgalmas kérdések, mi?
Szerintem nemcsak minket érdekel a téma, hanem reméljük, titeket is.
Szeptember végéig a nyári szabadidőnket szeretnénk arra (is) fordítani, hogy összeállítsuk a nem-budapesti művészeti mező térképét, amit a weboldalunkon osztunk majd meg annak reményében, hogy ezzel oldhatjuk a sűrű pesti légkört és közelebb hozhatjuk a vidéki helyszíneket az olvasóközönségünkhöz.
Számunkra ez azért is fontos, mivel többségünk nem budapesti születésű. Szeretnénk, ha az ország egyéb területei is megjelenést kapnának, mivel a jelenlegi kultúrpolitika főleg a fővároshoz csatornázza a művészeti közeget.
Vegyük csak a nagy intézményeket, amelyek klasszikus értelemben a nagybetűs Művészet meghatározói: a Műcsarnokot, a Szépművészeti Múzeumot, a Ludwig Múzeumot, a Magyar Nemzeti Galériát és társaikat.
Emellett itt találhatók azok a vezető, trendteremtő galériák is, amelyek nemcsak a hazai művészeti diskurzust, hanem a for-profit szcénát is jelentős mértékben alakítják. Vezetőik, menedzsereik és kurátoraik sok esetben már ma a következő biennálék és nemzetközi kiállítások szereplőit, témáit és narratíváit formálják.
Ezeket nagyvonalakban körül is jártuk. Mindenkinek eszébe jutott minimum kettő, ha nem, az sem probléma, nyugodtan nézzetek rá az elmúlt hetek Mizújs a héten? posztjaira.

Az utazás alatt tőlünk személyes beszámolókat, interjúkat és bemutatókat várhattok, amelyek kiállításokat, intézményeket és eseményeket tárgyalnak majd, tőletek pedig hasonlóakat várunk.
Mutassátok be a Ti kedvenc vidéki helyeiteket, művészeiteket, előadásaitokat vagy akár műemlékeiteket!
Minden ami nem budapesti, érdekel minket.
A publikációk egyszerűbb feldolgozásához pedig kérjük, ezt az útmutatót nézzétek át.
Várjuk írásaitokat
au revoir
Képző.art